Zmiana właściciela firmy GASO nie odbije się na klientach firmy Latvijas Gāze.

Od 17 lipca 2023 r. AS Eesti Gaas stanie się wyłącznym właścicielem GASO.

Prezes Zarządu Latvijas Gāze, Aigars Kalvītis, wskazuje: „Wspomniana umowa jest jednym z elementów planu strategicznego firmy Latvijas Gāze, zakładającym racjonalizację działań i skupienie się na działalności głównej, jaką jest sprzedaż hurtowa i detaliczna gazu.”

GASO jest jedynym operatorem przesyłu gazu ziemnego na Łotwie, zapewniającym bezpieczeństwo sieci gazu ziemnego, usługi techniczne i ewidencję zużycia gazu ziemnego. Działalność firmy była niezależna od Latvijas Gāze, dlatego zmiana właściciela nie odbije się na klientach Latvijas Gāze. W przyszłości umowa z Latvijas Gāze na dostawy gazu ziemnego będzie nadal obowiązywać przy zachowaniu istniejącej infrastruktury dostawy gazu ziemnego.

Proces sprzedaży składał się z kilku etapów. Podjęte zostały rozmowy z ewentualnymi inwestorami, przygotowano i wysłano pakiet danych i informacji do potencjalnych inwestorów oraz zakończono proces due diligence inwestorów. Po spłynięciu ofert od potencjalnych inwestorów, przeprowadzono ich analizę i opracowano propozycje.

Po otrzymaniu zgody Rady ds. Konkurencji i rządu łotewskiego firma Eesti Gaas dostała zielone światło na zakup GASO. Jedynym akcjonariuszem Eesti Gaas jest estońska spółka inwestycyjna Infortar, której właścicielami są estońscy biznesmeni Ain Hanschmidt, Enn Pant i Kalev Järvelill.

Infortar działa w pięciu krajach, a głównymi obszarami działalności firmy są energetyka, transport towarowy i nieruchomości. Wartość bilansowa Infortar sięga 1,1 miliarda euro. W skład koncernu Infortar wchodzi łącznie 47 spółek, w tym m.in. Infortar posiada 41% udziałów w Tallink Grupp, 100% udziałów w Eesti Gaas oraz zróżnicowany portfel nieruchomości.

Latvijas Gāze jest jednym z liderów bałtyckiego sektora energetycznego i obecnie zapewnia swoim klientom biznesowym sprzedaż hurtową gazu ziemnego na Łotwie, Litwie, w Estonii i Finlandii. Sprawdził się również jako jeden z największych i najważniejszych podmiotów zajmujących się obrotem gazem ziemnym na Łotwie w segmencie gospodarstw domowych.

Iepriekšējie jaunumi

02.12.2022. | zarządzanie | rynek gazu ziemnego
Spółka Latvijas Gāze na Bałtyckim Forum Rynku Gazu

30 listopada br. odbyło się XV Bałtyckie Forum Rynku Gazu Ziemnego, które w tym roku zostało zorganizowane przez Komisję Przedsiębiorstw Użyteczności Publicznej (Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija - SPRK). Te tradycyjne spotkania regionalne gromadzą przedstawicieli organów regulacyjnych, uczestników rynku i decydentów z krajów bałtyckich, Finlandii, Szwecji i Polski.

Czytaj więcej
16.11.2022. | zarządzanie
Spółka „Latvijas Gāze” po raz pierwszy znalazła się na liście największych firm regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Latvijas Gāze trafia do rankingu TOP 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) stworzonego przez międzynarodowego ubezpieczyciela należności „Coface”, zajmując 480. pozycję.

Czytaj więcej
21.06.2022. | zarządzanie | zrównoważony rozwój
Latvijas Gāze otrzymuje złotą kategorię w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju

Udowadniając swoje zrozumienie odpowiedzialnego, etycznego i zrównoważonego biznesu, Latvijas Gāze, biorący udział po raz pierwszy w tym wydarzeniu, wygrał złotą kategorię w ocenie Indeks Zrównoważonego Rozwoju 2022.

Czytaj więcej