Zgodność firm oceniano poprzez analizę przekazanych przez nie danych dotyczących ich osiągnięć w różnych obszarach zrównoważonego rozwoju, takich jak dobrostan pracowników, ochrona środowiska, ład korporacyjny, inwestycje w rozwój społeczeństwa i społeczności lokalnej itp. Przeanalizowano również publicznie dostępne dane, stosunek do klientów i partnerów do współpracy, wkład w rozwój branży oraz plany na przyszłość w zakresie zrównoważonego rozwoju.
„Latvijas Gāze uczestniczył w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju po raz pierwszy, dlatego bardzo cieszy nas wysoka ocena – Złota kategoria. Przywiązujemy dużą wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju, dbając o naszych pracowników, klientów, partnerów biznesowych oraz wdrażając przejrzysty ład korporacyjny. Uczestnictwo w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju jest bardzo cenne dla każdej firmy. W naszym przypadku da nam dodatkową motywację i wiedzę o tym, na co powinniśmy zwracać większą uwagę i jakie obszary musimy rozwijać, aby nasz biznes był jeszcze bardziej zrównoważony” – mówi Jelena Łabanowska (Jeļena Labanovska), szefowa działu marketingu w firmie Latvijas Gāze.
W tym roku 78 organizacji – firm, instytucji państwowych, samorządowych itp. – przekroczyło minimalny próg Indeksu Zrównoważonego Rozwoju, z czego co piąta uczestniczyła w tej ocenie po raz pierwszy. Chociaż wielu długoletnim uczestnikom tej oceny udało się poprawić swoje wyniki, ogólny wynik utrzymał się na poziomie poprzedniego roku – 79,5%.
Indeks zrównoważonego rozwoju jest uznanym na całym świecie narzędziem do oceny poziomu odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju organizacji w pięciu różnych obszarach – strategii, relacji rynkowych, środowiska pracy, środowiska i społeczeństwa – w celu wspierania ich rozwoju i doskonalenia.