Latvijas Gāze na Bałtyckim Forum Rynku Gazu

25 maja tego roku w Tallinie odbyło się 14. Bałtyckie Forum Rynku Gazu, podczas którego uczestnicy byli informowani o najnowszych wydarzeniach na bałtyckim i fińskim rynku gazu, rozmawiali o projektach rozwoju infrastruktury oraz podzielili się informacjami o najnowszych wydarzeniach na bałtyckim i fińskim rynku gazu ziemnego.

W forum wziął udział Janis Kalejs (Jānis Kalējs), szef Działu Hurtowego w firmie Latvijas Gāze, który mówił o dostępności gazu ziemnego w przyszłym sezonie grzewczym oraz o niewystarczalności infrastruktury skroplonego gazu ziemnego dla bezpiecznego zaopatrzenia w gaz w regionie podczas nadchodzącej zimy: „Obecnie zdolności regazyfikacyjne terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie są w pełni zarezerwowane do końca tego roku. Obecnie bałtycki rynek gazu zmaga się nie z deficytem surowców, ale raczej z brakiem infrastruktury, która jest niezbędna do pełnego zaopatrzenia regionu w gaz LNG. Możliwe jest kupowanie ładunków LNG, ale technicznie nie ma gdzie go wyładować. Nawet budowa dodatkowego terminalu LNG w regionie przed najbliższą zimą nie zwiększyłaby szansy na to, że moc regazyfikacji pokryłaby zużycie w godzinach szczytu. Według danych operatorów systemów przesyłowych poprzez niedawno otwarte połączenie polsko-litewskie przepływy gazu płynące w kierunku Polski stanowią około 20% obecnych zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Kłajpedzie, a w czerwcu ten udział wyniesie już około 40%”.

Podczas prezentacji Janis Kalejs przedstawił również publiczności wyliczenia dot. ilości gazu ziemnego zużywanego w regionie i przepływów gazu na początku maja oraz różne możliwe scenariusze, które budzą poważne obawy o to, czy ilość gazu ziemnego w regionie będzie wystarczająca zarówno podczas nadchodzących miesięcy, jak i następnej zimy. „W tej chwili wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, ale już wiadomo, że nawet przy dwóch w pełni działających terminalach LNG w regionie nie jest możliwe zaspokojenie niezbędnego zapotrzebowania na konsumpcję w szczytowych dniach następnej zimy. Należy znaleźć rozwiązania, aby wpompować wystarczającą ilość gazu do magazynu w sezonie pompowania lub być przygotowanym na sytuacje awaryjne podczas zbliżającej się zimy” — wskazuje Janis Kalejs.

W forum wzięli udział przedstawiciele regulatorów państw bałtyckich, operatorzy przesyłu gazu ziemnego Conexus Baltic Grid, Amber Grid, handlowcy gazu ziemnego Latvijas Gāze, Ignitis, Eesti Gaas, Suomen Kaasueenergia Oy, a także przedstawiciel giełdy Get Baltic.

Iepriekšējie jaunumi

06.05.2022. | zarządzanie
Latvijas Gāze wchodzi do czołówki TOP 100 największych eksporterów

Rozpoczynając sprzedaż większych ilości gazu poza Łotwą w 2021 r., Latvijas Gāze po raz pierwszy wchodzi do czołówki eksporterów i od razu plasuje się w pierwszej piątce.

Czytaj więcej
01.04.2022. | zarządzanie | zrównoważony rozwój
Trzeci rok z rzędu koncern Latvijas Gāze otrzymuje srebrną nagrodę EcoVadis

Po szczegółowej procedurze audytu EcoVadis – jeden z najbardziej wiarygodnych na świecie ekspertów oceniających zrównoważony rozwój biznesu – ponownie przyznaje koncernowi Latvijas Gāze srebrną nagrodę. W porównaniu z ubiegłym rokiem, tegoroczna ocena uległa poprawie, ogółem przewyższając średnią w branży o 9%.

Czytaj więcej
13.01.2022. | biometan | zarządzanie | zrównoważony rozwój
Latvijas Gāze włącza inicjatywy na rzecz rozwoju produkcji biometanu do polityki środowiskowej firmy

Latvijas Gāze zaopatruje klientów w gaz ziemny, który z punktu widzenia użytkowania jest najwygodniejszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska tradycyjnym paliwem dla konsumentów. W czasach, gdy aspekty środowiskowe zajmują ważne miejsce w naszym procesie decyzyjnym, Latvijas Gāze opracował politykę środowiskową określającą inicjatywy promujące większą odpowiedzialność wobec środowiska, a także rozwój i rozpowszechnianie technologii przyjaznych dla środowiska.

Czytaj więcej