Latvijas Gāze włącza inicjatywy na rzecz rozwoju produkcji biometanu do polityki środowiskowej firmy

Latvijas Gāze zaopatruje klientów w gaz ziemny, który z punktu widzenia użytkowania jest najwygodniejszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska tradycyjnym paliwem dla konsumentów. W czasach, gdy aspekty środowiskowe zajmują ważne miejsce w naszym procesie decyzyjnym, Latvijas Gāze opracował politykę środowiskową określającą inicjatywy promujące większą odpowiedzialność wobec środowiska, a także rozwój i rozpowszechnianie technologii przyjaznych dla środowiska.

„Latvijas Gāze aktywnie pracuje nad uzupełnieniem podstawowych produktów biznesowych o produkty niskoemisyjne. W celu promowania tego kierunku inwestowane są środki w rozwój gazu produkowanego ze źródeł odnawialnych, prowadzony jest aktywny udział w opracowywaniu aktów prawnych, przeprowadzana jest analiza najwłaściwszych technologii, wprowadzanie do dystrybucji gazu ze źródeł odnawialnych oraz sieci transmisyjne i ich wykorzystanie w transporcie, a także kształcenie powszechne poprzez uczestnictwo w seminariach i publikowanie najnowszych informacji na ten temat” – mówi kierownik ds. rozwoju biznesu Latvijas Gāze, Olaws Kiecis (Olavs Ķiecis).

Korzyści, jakie zapewnia biometan

Chociaż gaz ziemny, który obecnie zapewnia około 25% światowych dostaw energii pierwotnej, ma najniższy poziom emisji dwutlenku węgla, coraz częściej dostrzega się znaczenie gazów niskoemisyjnych. Jest to biometan wytwarzany w procesie fermentacji beztlenowej, syntetyczny gaz ziemny i niskoemisyjny wodór. Obecny poziom produkcji, a także względne koszty biometanu, syntetycznego gazu ziemnego i wodoru wskazują, że ważne jest, aby biometan stał się priorytetem politycznym. Korzyści płynące z biometanu są najczęściej omawiane wyłącznie z punktu widzenia energetycznego, jednak ważne jest również, aby pamiętać o wszystkich pozytywnych aspektach, jakie zapewnia produkcja biometanu z punktu widzenia ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Istniejąca infrastruktura jest dobrze utrzymana i odpowiednia do biometanu

Biogaz i biometan to gazy odnawialne (GA), które pomagają zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu wartości. Wykorzystanie tych gazów jest niezbędne, jeśli chcemy przyspieszyć redukcję emisji gazów cieplarnianych w kilku sektorach, m.in. w przemyśle, ogrzewaniu budynków, transporcie i rolnictwie.

Wprowadzenie biometanu do sieci gazu ziemnego w celu zastąpienia tradycyjnych gazowych nośników energii nie wymaga dodatkowych inwestycji w rozwój nowej infrastruktury. Infrastruktura gazu ziemnego na Łotwie również jest gotowa na biometan. Jest to kluczowy warunek zwiększenia dekarbonizacji sektora dostaw gazu i zapewnienia przystępnej ceny dla odbiorców energii odnawialnej. Ponadto biometan można łatwo magazynować i wytwarzać w stałej ilości, równoważąc dostawy energii z nieciągłych odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. Ponieważ strumienie odpadów są generowane lokalnie, biometan jest odpowiednio pozyskiwany z lokalnych zasobów, zapewniając bezpieczeństwo lokalnego rynku i zmniejszając zależność od zewnętrznych dostawców usług.

Przekształcanie odpadów w energię

Biogaz powstaje w wyniku rozkładu materiałów organicznych i odpadów. Pozostałości te są umieszczane w bioreaktorach biogazowych bez tlenu. Z pomocą różnych bakterii rozkładają się substancje organiczne, uwalniając mieszaninę gazów: 45–85% metanu i 25–50% CO2. Jest to naturalny proces, znany również jako fermentacja beztlenowa, który od czasów starożytnych był używany do zakwaszania chleba i warzenia piwa. Efektem końcowym procesu jest gaz odnawialny, który ma szerokie zastosowanie. Na przykład, podczas oczyszczania biogazu powstaje biometan. Oczyszczając biogaz z CO2, wody, siarkowodoru i innych zanieczyszczeń, uzyskuje się gaz wysokokaloryczny, który można wprowadzić do sieci gazu ziemnego i bezpiecznie wykorzystać bez zmian w infrastrukturze przesyłowej i dystrybucyjnej gazu ziemnego, jak również w sprzęcie sektora konsumpcji końcowej.

Zrównoważone rolnictwo i zamknięcie pętli węglowej

Zrównoważone rolnictwo i zamykanie tzw. pętli węglowej są również bezpośrednio związane z produkcją biogazu, a tym samym zaangażowaniem w zrównoważoną gospodarkę zasobami i energią.

Poferment uzyskany w procesie produkcji biogazu stanowi pozostałą część zdegradowanej biomasy: jest to stabilny, organiczny i bogaty w składniki odżywcze (N, P, K) substrat. W przeciwieństwie do surowców wykorzystywanych do produkcji biogazu, poferment może być bezpośrednio wykorzystany jako nawóz organiczny. Ponadto stosowanie nawozów organicznych ma kilka innych zalet: przede wszystkim umożliwia ponowne wykorzystanie składników odżywczych i zastąpienie nawozów mineralnych lub kopalnych. W porównaniu z surowym obornikiem poferment jest również dezynfekowany, ponieważ proces produkcji biogazu neutralizuje większość zawartych w nim patogenów.

Podczas produkcji biometanu CO2 powstaje jako produkt uboczny oczyszczania biogazu. Poprzez jego przepływ można zmaksymalizować potencjał fotosyntezy w szklarniach. Ponadto CO2 może być szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Jest to ostatni krok w tak zwanym krótkim cyklu węglowym, czyli procesie, który rozpoczyna się od wykorzystania węgla zawartego w odpadach organicznych do produkcji biogazu. Krótki cykl węglowy trwa przy wielokrotnym wykorzystaniu węgla w pofermencie, ale kończy się wykorzystaniem węgla w atmosferze w fotosyntezie.

Czysty transport

W sektorze transportu biometan jest wykorzystywany jako biopaliwo w postaci sprężonej (CNG) lub skroplonej (LNG): nazywa się to bioCNG lub bioLNG. Biometan w transporcie jest niezbędny z punktu widzenia redukcji emisji gazów cieplarnianych przy rozważaniu pełnego śladu węglowego pojazdów (ang. well-to-wheel). Wykorzystując potencjał tylko jednego odnawialnego gazu – biometanu – możliwe jest osiągnięcie realnej redukcji zanieczyszczenia środowiska w dwóch bardzo energochłonnych segmentach sektora transportu: transporcie towarowym i transporcie morskim, które są trudne do elektryfikacji, ponieważ byłaby ona obiektywnie mniej wydajna niż, na przykład, w segmentach transportu osobowego i transportu publicznego.

Wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym

Strategiczna inicjatywa UE zatytułowana Europa efektywnie korzystająca z zasobów wskazuje drogę do zapewnienia zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych i poprawy efektywności wykorzystania zasobów w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez synergię między różnymi politykami sektorowymi (zwłaszcza przejście w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, która obejmuje odnawialne źródła energii, modernizację transportu i środki w zakresie efektywności energetycznej). Przewodnik dotyczący efektywnego wykorzystania zasobów w Europie wyznaczył już konkretne kierunki rozwoju polityk efektywnego gospodarowania zasobami w UE, które zostały wdrożone w Niemczech, Austrii, Danii, Czechach, Finlandii, Irlandii i kilku innych krajach UE. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym w dziedzinie energetyki jest również bardziej skuteczne w tych krajach niż gdziekolwiek indziej.

Biogaz wytwarzany jest głównie z odpadów organicznych, co samo w sobie oznacza, że ​​proces ten jest objęty ogólnymi ramami gospodarki o obiegu zamkniętym – a dokładniej w ogólnych ramach energo-gospodarki o obiegu zamkniętym. Źródłem produkcji biogazu mogą być odpady rolnicze, obornik, a także odpady biologiczne z gospodarstw domowych lub obiektów przemysłowych i handlowych. Ponadto biogaz można pozyskiwać ze ścieków i składowisk, co dodatkowo zwiększa jego wartość dodaną jako surowca wtórnego.

Iepriekšējie jaunumi

24.11.2021. | zarządzanie | zrównoważony rozwój
Latvijas Gāze otrzymuje certyfikat zarządzania środowiskowego ISO 14001

Latvijas Gāze wdraża system zarządzania środowiskowego, potwierdzając tym samym wysokie standardy firmy, celowe ograniczanie wpływu na środowisko oraz odpowiedzialne zarządzanie. Firma otrzymała uznawany na całym świecie certyfikat normy ISO 14001, który potwierdza, że zarządzanie środowiskiem przez Latvija Gāze ​​jest zgodne z międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami.

Czytaj więcej
24.11.2021. | zrównoważony rozwój
Przy wsparciu firmy Latvijas Gāze zasadzono 2000 brzóz, rekompensując generowane przez nią emisje CO2

Odpowiedzialność za środowisko to nie tylko cele i polityka, ale także realne działania, dlatego przy wsparciu firmy zasadzono zagajnik drzew, który przez wiele lat pozwoli ograniczyć emisję szkodliwego CO2 do atmosfery.

Czytaj więcej