Dostępność, wystarczalność i cena gazu ziemnego na Łotwie

Dnia 6 września przedstawiciele przedsiębiorstwa Latvijas Gāze wzięli udział w zorganizowanej przez gazetę „Dienas Bizness” konferencji pod tytułem „Ciepłownictwo i technologie energetyczne 2023”. Na konferencji spotkali się eksperci sektora energetycznego, aby w przededniu rozpoczęcia nowego sezonu grzewczego znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące dostępności i ceny usług ciepłowniczych w nadchodzącym sezonie grzewczym.

W dyskusji o prognozach na nowy sezon grzewczy na Łotwie członek zarządu Latvijas Gāze, Egils Lapsalis, wskazuje, że ilość gazu ziemnego jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb zarówno klientów Latvijas Gāze, jak i całego regionu. Niewiadomą jest oczywiście jego cena, która dotknie tych klientów, którzy nie określili jeszcze ceny gazu ziemnego na kolejny sezon grzewczy. Egils Lapsalis zwraca również uwagę, że jednym z czynników wpływających na cenę jest temperatura powietrza. Jeżeli czwarty kwartał w Europie będzie chłodny, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na gaz zacznie się jego pobór z magazynów, co spowoduje gwałtowny wzrost cen. Jeśli kwartał będzie ciepły, cena powinna spaść.

Odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku gazu ziemnego, Egils Lapsalis stwierdza, że wśród podmiotów zajmujących się obrotem gazem ziemnym bardziej konkurencyjne nie są te, które mogą kupić gaz po najkorzystniejszej cenie, ale te, które najlepiej potrafią kupić moc przesyłową i dostarczyć gaz do odbiorców końcowych.

Aby nie mierzyć się z tym wyzwaniem w przyszłości, należy pomyśleć o przepustowości przesyłu gazu. Oznacza to między innymi to, że naprawę systemów przesyłowych należy przeprowadzać nie wtedy, gdy jest ona dla operatora najbardziej opłacalna. Powinna ona wynikać z potrzeb rynku. W przeciwnym razie dochodzi do sytuacji, że latem, kiedy teoretycznie można kupić gaz ziemny po najkorzystniejszych cenach, nie ma możliwości jego przesyłu. Dlatego w przyszłości powinniśmy pomyśleć o zwiększeniu przepustowości interkonektorów Łotwa-Litwa i Polska-Litwa.

Iepriekšējie jaunumi

03.08.2023. | zarządzanie
Zmiana właściciela firmy GASO nie odbije się na klientach firmy Latvijas Gāze.

Od 17 lipca 2023 r. AS Eesti Gaas stanie się wyłącznym właścicielem GASO.

Czytaj więcej
02.12.2022. | zarządzanie | rynek gazu ziemnego
Spółka Latvijas Gāze na Bałtyckim Forum Rynku Gazu

30 listopada br. odbyło się XV Bałtyckie Forum Rynku Gazu Ziemnego, które w tym roku zostało zorganizowane przez Komisję Przedsiębiorstw Użyteczności Publicznej (Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija - SPRK). Te tradycyjne spotkania regionalne gromadzą przedstawicieli organów regulacyjnych, uczestników rynku i decydentów z krajów bałtyckich, Finlandii, Szwecji i Polski.

Czytaj więcej
16.11.2022. | zarządzanie
Spółka „Latvijas Gāze” po raz pierwszy znalazła się na liście największych firm regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Latvijas Gāze trafia do rankingu TOP 500 największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) stworzonego przez międzynarodowego ubezpieczyciela należności „Coface”, zajmując 480. pozycję.

Czytaj więcej